facebook
wróć

Newsy

Bouldering w Borze zalegalizowany!

Otrzymaliśmy właśnie bardzo miłą wiadomość od Boženy Valentovej - sekretarza generalnego Czeskiego Związku Wspinaczkowego (Český horolezecký svaz to odpowiednik PZA). Mimo że wiemy to od kilku miesięcy, nie zapowiadaliśmy, by nie zapeszyć, ale dziś możemy oficjalnie ogłosić: buldering w rejonie Bor koło Machova jest dozwolony! A wpinacze bulderowi z Polski mile widziani.

Czytaj dalej

Oświadczenie Polskiego Związku Alpinizmu dot. publikacji na stronie wspinka.pl

W nawiązaniu do publikacji na stronie internetowej wspinka.pl z dnia 21 lipca 2017 r. godz. 16:36 oraz na portalu facebook.com z dnia 21 lipca 2017 r. uprzejmie wskazujemy, iż

Czytaj dalej

Krótka geneza problemów dostępowych na Górze Birów i czy nadal istnieją?

Na początku był chaos. Potem wodór. Następnie kilka nieistotnych zdarzeń typu zlodowacenia, osadnictwo (*1), wojny, a po nich skały Podzamcza zostały "odkryte" do wspinania. Ciekawostką jest, że te przy zamku cieszyły się popularnością wspinaczy, lecz Góra Birów (zwana wtedy także "Okiennikiem" (*2), "Sfinksem", "Lewym Podzamczem") padła łupem grotołazów - z kilku śląsko-zagłębiowskich klubów, "ze wskazaniem" na Speleoklub Dąbrowa Górnicza (a właściwie osoby które go później założyły). Żeby było śmieszniej, na Birowie nie ma ciekawych (*3) jaskiń, więc siłą rzeczy dużo się wspinano.

Czytaj dalej

Kurs ekiperski PZA na Zielonej Górze

Zielona Góra k. Częstochowy to jeden z kilku rejonów jurajskich znajdujących się w rezerwatach przyrody. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody w rezerwatach obowiązuje zakaz wspinania, chyba że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyznaczy miejsca, w których można się wspinać.

Czytaj dalej

Sądowa ugoda Fundacja "Wspinka" - Włodzimierz Porębski

28 kwietnia przed Sądem Okręgowym w Katowicach zawarta została ugoda:

1. Fundacja Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka" z siedzibą w Nowym Sączu, reprezentowana przez jej Prezesa Mateusza Paradowskiego oraz Włodzimierz Porębski niniejszym oświadczają, że likwidują pomiędzy sobą spór, który wynikł w oparciu o wpis dokonany w dniu 3 marca 2013 roku na forum brytan.com.pl

Czytaj dalej

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały"

ul. Corazziego 5/24, 00-087 Warszawa