facebook
wróć

Newsy

Rożnów - apel do zmotoryzowanych wspinaczy

Dotarły do nas dość niepokojące wieści z ogródka wspinaczkowego w Rożnowie. Scenariusz podobny jest do tych z okolic Słonecznych Skał w Jerzmanowicach i kilku innych rejonów skalnych w pobliżu zabudowań: mieszkańcom coraz bardziej przeszkadzają samochody zaparkowane na drodze, ślady defekacji osób wspinających się i tym podobne.

Czytaj dalej

Bouldering w Borze zalegalizowany!

Otrzymaliśmy właśnie bardzo miłą wiadomość od Boženy Valentovej - sekretarza generalnego Czeskiego Związku Wspinaczkowego (Český horolezecký svaz to odpowiednik PZA). Mimo że wiemy to od kilku miesięcy, nie zapowiadaliśmy, by nie zapeszyć, ale dziś możemy oficjalnie ogłosić: buldering w rejonie Bor koło Machova jest dozwolony! A wpinacze bulderowi z Polski mile widziani.

Czytaj dalej

Oświadczenie Polskiego Związku Alpinizmu dot. publikacji na stronie wspinka.pl

W nawiązaniu do publikacji na stronie internetowej wspinka.pl z dnia 21 lipca 2017 r. godz. 16:36 oraz na portalu facebook.com z dnia 21 lipca 2017 r. uprzejmie wskazujemy, iż

Czytaj dalej

Krótka geneza problemów dostępowych na Górze Birów i czy nadal istnieją?

Na początku był chaos. Potem wodór. Następnie kilka nieistotnych zdarzeń typu zlodowacenia, osadnictwo (*1), wojny, a po nich skały Podzamcza zostały "odkryte" do wspinania. Ciekawostką jest, że te przy zamku cieszyły się popularnością wspinaczy, lecz Góra Birów (zwana wtedy także "Okiennikiem" (*2), "Sfinksem", "Lewym Podzamczem") padła łupem grotołazów - z kilku śląsko-zagłębiowskich klubów, "ze wskazaniem" na Speleoklub Dąbrowa Górnicza (a właściwie osoby które go później założyły). Żeby było śmieszniej, na Birowie nie ma ciekawych (*3) jaskiń, więc siłą rzeczy dużo się wspinano.

Czytaj dalej

Kurs ekiperski PZA na Zielonej Górze

Zielona Góra k. Częstochowy to jeden z kilku rejonów jurajskich znajdujących się w rezerwatach przyrody. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody w rezerwatach obowiązuje zakaz wspinania, chyba że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyznaczy miejsca, w których można się wspinać.

Czytaj dalej

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały"

00-561 Warszawa, ul. Mokotowska 24