facebook
wróć

Newsy

Oświadczenie Polskiego Związku Alpinizmu dot. publikacji na stronie wspinka.pl

W nawiązaniu do publikacji na stronie internetowej wspinka.pl z dnia 21 lipca 2017 r. godz. 16:36 oraz na portalu facebook.com z dnia 21 lipca 2017 r. uprzejmie wskazujemy, iż

Czytaj dalej

Krótka geneza problemów dostępowych na Górze Birów i czy nadal istnieją?

Na początku był chaos. Potem wodór. Następnie kilka nieistotnych zdarzeń typu zlodowacenia, osadnictwo (*1), wojny, a po nich skały Podzamcza zostały "odkryte" do wspinania. Ciekawostką jest, że te przy zamku cieszyły się popularnością wspinaczy, lecz Góra Birów (zwana wtedy także "Okiennikiem" (*2), "Sfinksem", "Lewym Podzamczem") padła łupem grotołazów - z kilku śląsko-zagłębiowskich klubów, "ze wskazaniem" na Speleoklub Dąbrowa Górnicza (a właściwie osoby które go później założyły). Żeby było śmieszniej, na Birowie nie ma ciekawych (*3) jaskiń, więc siłą rzeczy dużo się wspinano.

Czytaj dalej

Kurs ekiperski PZA na Zielonej Górze

Zielona Góra k. Częstochowy to jeden z kilku rejonów jurajskich znajdujących się w rezerwatach przyrody. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody w rezerwatach obowiązuje zakaz wspinania, chyba że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyznaczy miejsca, w których można się wspinać.

Czytaj dalej

Sądowa ugoda Fundacja "Wspinka" - Włodzimierz Porębski

28 kwietnia przed Sądem Okręgowym w Katowicach zawarta została ugoda:

1. Fundacja Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka" z siedzibą w Nowym Sączu, reprezentowana przez jej Prezesa Mateusza Paradowskiego oraz Włodzimierz Porębski niniejszym oświadczają, że likwidują pomiędzy sobą spór, który wynikł w oparciu o wpis dokonany w dniu 3 marca 2013 roku na forum brytan.com.pl

Czytaj dalej

Kolejny krok "Naszych Skał" do przywrócenia legalnego wspinania w rezerwatach Małopolski

Jak zapewne pamiętacie, jednym z ustaleń listopadowego spotkania w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, w sprawie możliwości wspinania w rezerwatach (http://pza.org.pl/news/news-skaly/komunikat-o-spotkaniu-w-rdos-krakow-w-sprawie-wspinania-w-rezerwatach-malopolski) było zorganizowanie wiosną wizji lokalnych w rezerwatach, w których chcemy zalegalizować wspinanie.

Czytaj dalej

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały"

ul. Corazziego 5/24, 00-087 Warszawa