facebook
wróć

Newsy

Łutowiec po starcie sezonu

W kameralnym Łutowcu wciąż pojawiają się nowe drogi. Z jednej strony powoduje to zwiększenie oferty wspinaczkowej rejonu, z drugiej skutkuje ich zbytnim zagęszczeniem i tym samym „usztucznieniami” w postaci umownych ograniczników czy zaburzaniemi (zbyt blisko biegnące linie ringów) oryginalnych dróg powstałych wcześniej. „Na dziś” rejon Baraku (skały przy szkole) oraz Knur wydają się być wyeksplorowane. Na Pasiece, Losze czy Zamkowej można wypatrzyć jeszcze całkiem ciekawe, puste miejsca na nowe drogi.

W tym roku najbardziej aktywnym eksploratorem jest Ireneusz Napiórkowski, który w masywie Łóżeczka (dokładnie na Knurze i Losze) wytyczył 4 nowości.

 1. Cztery zęby ciotki Zochy V (6B) - Locha.
  Przygotowanie tej drogi wymagało solidnych prac porządkowych polegających na zrzuceniu kruszyzny oraz jej posprzątania.
 2. North face V (5B+ST)- Locha.
  To pomysł Darka Kaptura. Droga ta jak na razie jako jedyna oferuje możliwość powspinania się po północnej stronie skały. W ostatnim czasie urwany został na niej jeden ze startowych chwytów, więc może być trudniej. Niestety, kilka lat temu na tej połaci działali amatorzy drytoolingu i do teraz widać ślady ich działalności.
 3. Borowanie VI.2+ (4B+ST)- Locha.
  Stara „wędkowa” droga Darka Kaptura biegnąca na prawo od Czterech zębów ciotki Zochy. Po wyczyszczeniu z kruszyny oferuje całkiem ciekawe wspinanie w lekko przewieszonej płycie. Parametr może mieć znaczenie.
 4. Powrót do przeszłości VI.3+(5R+ST) - Knur.
  Współinicjatorem tej drogi jest Szymon Mader. Wciśnięta jest między Bezdech na wydechu a Człowieka, który się chujom nie kłaniał. Autorzy, jako ograniczniki określili linie asekuracji z sąsiadujących dróg. Część chwytów i stopni nowości to rzeźba wykorzystywana w czasie wspinaczki po drogach z prawej i lewej strony. Ważnym jest, by w czasie pokonywania Bezdechu… i Człowieka… nie sugerować się jako ogranicznikiem linią ringów z Powrotu do przeszłości.

Część z tych dróg zostanie zreboltingowana w celu zamiany kotew rozporowych na ringi.

Aktualnie Łutowiec oferuje 110, w większości całkiem dobrze asekurowanych dróg o trudnościach do VI.3+. Istnieją też otwarte projekty oferujące zdecydowanie większe trudności. Przykładami mogą być:
-płyta na Łysej na prawo od Glasexu
-dawny projekt Andrzeja Wolszakiewicza na Sfinksie, na lewo od Dostawcy tlenu
-ładny, częściowo wywieszony filar Zamkowej (Strażnicy).

Zapraszam do wspinania w Łutowcu i kontaktu ze mną we wszystkich sprawach z nim związanych.

Przy okazji mała prośba - ponieważ ten malutki skrawek skał nie tylko w dziedzinie zabudowy jest jurajskim liderem (gdzie te czasy sprzed ćwierćwiecza, gdy nawet mieszkańcy nie wiedzieli czy mieszkają w Lutowcu czy Łutowcu?), prosimy wszelkie plany ekiperskie bezwzględnie uzgadniać z Darkiem – telefon 502089691, e-mail: pedrosik4@interia.pl.

Dziękujemy!

IŚW „Nasze Skały”

Ostatnie zmiany: 23.05.2018

cofnij

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały"

00-561 Warszawa, ul. Mokotowska 24